חשיבותו של אישור קונסטרוקטור

ייעוץ הנדסה ושירותי קונסטרוקטור מומחה במחירים ללא תחרות!

לייעוץ ללא עלות התקשרו עכשיו: 074-7691300

אישור קונסטרוקטוראם נרצה לבנות משהו, בכל גודל, החל מבניין רב קומות גבוה במיוחד, עבור במחסן גדול, מבנה ציבורי רחב ידיים או מתחם משרדים מרכזי וכלה בבית פרטי קטן, ואפילו רק תוספת בניה פעוטה – נזדקק לקבל אישור קונסטרוקטור. האמת היא, שרובנו לא באמת יודעים על כך ולא חושבים על האופציה הנקראת אישור קונסטרוקטור ואיננו מבינים עד כמה היא קריטית עבורנו מכל כך הרבה בחינות, כולל הבחינה החשובה ביותר – השמירה על בטחון היקרים לנו ביותר.

וכאן מגיע הפרדוקס: כאשר מדובר במבנה גדול ועצום אותו מקימה חברה ענקית, שאין לה שום קשר אישי עם אלו אשר צפויים להתגורר בעתיד במבנה – עדיין יפעלו מטעמה קונסטרוקטור שיבטיחו שהמבנה יבנה כהלכה, לצד אנשי מקצוע בכירים אחרים. אבל כאשר מדובר בבית קטן או אפילו בהוספת חדר, שלרוב נעשה באמצעות שיפוצניק, שאנחנו מכירים, דווקא כאן נדלג על אישור קונסטרוקטור ונעמיד בסכנה את עצמנו ואת משפחתנו.

אישור קונסטרוקטור קריטי וחשוב

נרשה להניח לרגע שאתם לא טייקונים בעלי חברות בניה ענקיות אלא רק רציתם לבנות את ביתכם הפרטי או אפילו רק לשפץ אותו תוך ביצוע שינוי משמעותי בשלד המבנה.  אותו הדין אם אתם רוצים לבצע תוספת בניה, הוספת ממ"ד ואפילו הוספת אביזר חיצוני כמו סגירת מרפסת או הוספת פרגולה. במקרה זה, תעבדו עם קבלנים קטנים או באמצעות מכרים שיש להם התמקצעות מסוימת. דווקא בנקודה זו עולה שבעתיים חשיבות אישור קונסטרוקטור.

למעשה, הקונסטרוקטור באישורו הוא זה שנותן אישור וחותמת לכך שהבניין בנוי בצורה יציבה ובטחוה וכי הוא לא יסכן את יושביו בשל תכנון לא נכון, בניה לקויה, שימוש בחומרים שאינם מתאימים או הוספות תוספות וחלקים שעימם הבניין לא יכול לעמוד ויציבותו תתערער. יתרה מכך, הדרך הנכונה ביותר היא לערב את הקונסטרוקטור עוד בשלב הראשוני והמקדמי של הבניה אפילו עוד בשלב התכנוני. למעשה, הקונסטרוקטור עובד צמוד לאדריכל. בעוד האדריכל עוסק בתכנון הנראות והחלק הפרקטי של המבנה. הקונסטרוקטור עוסק בהליך הבניה עצמו וכיצד יש לבנות נכון.

אישור קונסטרוקטור בבניה פרטית

נחזור רגע לבניה הפרטית שלנו- בניה חדשה או רק שיפוץ ותוספות בניה. כאמור, לרוב נעשה אותה על ידי קבלנים קטנים או קבלני שיפוצים. אלו פחות שמים דגש על נושא הבטיחות ופחות (בלשון המעטה) מעסיקים בצמוד אליהם מהנדסים או אדריכלים. לכן, ההכרח להשיג אישור קונסטרוקטור תהיה מוטלת עלינו. 

למעשה, הקונסטרוקטור הוא המלאך השומר שלנו. הוא זה אשר יסביר לנו, לדוגמא, מדוע הסרת עמוד תמך מרכזי, כדי להשיג חלל גדול יותר- זה דבר מסוכן. יתרה מכך, ברבים מן המקרים, לצערנו, קבלני שיפוצים ינסו לחסוך בעלויות (פחות קורה תומכת- מה כבר יקרה?), בחומרים (פחות בטון) וכד'. הקונסטרוקטור יהיה אמון על שמירת האינטרס שלנו- כדי שהבית יהיה הכי יציב שאפשר. הוא אינו עושה זאת על פי גחמה אלא משתמש במיומנויות הנדסיות שלמד ובחישובים מורכבים.

מתי נצטרך אישור קונסטרוקטור? 

קונסטרוקטור נדרש בעת בנית בית חדש אבל כאמור נצטרך אישור קונסטרוקטור גם בעת בניה של תוספת לבית, דוגמת ממ"ד, חדר נוסף, מרפסת וכל דבר שיכול להעמיס על המבנה, דוגמת בריכה או גקוזי על הגג או המרפסת. גם כאשר נבצע שינוי מהותי במבנה עצמו וודאי בשלד המבנה, נדרש לאישור. נחזור לדוגמא של הג'קוזי. לא בהכרח המרפסת שלנו בנויה או יכולה להחזיק את המשקל הרב של הג'קוזי והמים בתוכו. חס ושלום היא יכולה לקרוס תחתיו בעת הבניה, כאשר אנו מערערים את יציבות המרפסת או גרוע מכך- לאחר סיום הבניה. זה לא רק ההפסד הכספי הרב אלא גם סיכון חיים. רק אישור קונסטרוקטור מומלץ טיח לנו כי נערכו החישובים והבדיקות המתאימות לבירור העניין עד תומו ונתינת המלצה בהתאם.

קונסטרוקטור איכותי

לעיתים לא נקבל באופן מידי אישור קונסטרוקטור או סירוב. וזה לגמרי בסדר, משום שקונסטרוקטור טוב, במידת האפשר, יציע לכם אפשרויות לשיפור המצב. עוד חיזוק, עוד הוספה או שינוי קטן, שיהפוך את המבנה ליציב ובטוח. 

קונסטרקוטור איכותי הוא אדם שלמד לימודי הנדסה ייעודיים תקופה ארוכה וקשה. ההתמחות שלו, בשטח וניסיונו, חשובים מעין כמותם. גם בקרב קהילת הקונסטרוקטורים יש המתמחים בבניינים ויש המתמחים בבתים פרטיים וכך הלאה. הבחירה הנכונה תהיה של קונסטרקטור מקצועי, אמין, איכותי ורלוונטי אשר אישור קונסטרוקטור שלו יבטיח לנו שקט ושלווה.

 

אישור קונסטרוקטור

זה לא משנה אם אתם בונים בית חדש, אם אתם רוצים לבצע שינויים מבניים בבית קיים או לבנות תוספות בנייה לבית קיים – בכל המקרים האלה, אתם צריכים להחזיק בידכם אישור קונסטרוקטור. אז קודם כל, מהו קונסטרוקטור ומה תפקידו? באילו מקרים נדרש אישור כזה ואיך משיגים אותו? האם אפשר להתחיל לעבוד ולקבל את האישור בדיעבד? כל התשובות לכל השאלות, ממש כאן בשורות הבאות.

 

אז מהו קונסטרוקטור ומה תפקידו?

ובכן, קונסטרוקטור הוא מהנדס בניין מוסמך, בעל התמחות ספציפית בשלד המבנה (קונסטרוקציה בלועזית). תפקידו של הקונסטרוקטור הוא לבדוק כל מהלך בנייה שהוא ולוודא שהוא עולה בקנה אחד עם הכללים ההנדסיים. במקרים בהם מהלך כלשהו נוגד את העקרונות ההנדסיים, הקונסטרוקטור לא יאשר אותו ולהיפך. העניין הוא, שאין שום מהלך בנייה בעל השפעה כלשהי על שלד המבנה, שאפשר לבצע ללא אישור קונסטרוקטור. המשמעות – אם אתם רוצים לבנות בית חדש, לשפץ בית קיים, לשבור קירות, להוסיף מרפסת או חדר או לבצע כל פעולת בנייה שהיא, שמערבת, במישרין או בעקיפין, את שלד המבנה, עליכם לקבל אישור מהנדס קונסטרוקטור ולקבל אותו מראש.

 

האם אפשר לצאת לדרך ללא אישור ולקבל אותו מאוחר יותר?

התשובה היא בהחלט לא. לא מעשית ולא תאורטית. ברמה המעשית, אף קבלן שומר חוק, לא יבצע שום פעולת בניין ללא אישור קונסטרוקטור בידיו. ביצוע פעולה כזאת תעמיד גם אותו וגם אתכם בסכנה משפטית ולבטח בסכנה של צו הריסה לכל שינוי מבני שעשיתם ללא היתר בנייה. ואיך אנחנו יודעים שעשיתם אותו ללא היתר בנייה? מכיוון שכדי לקבל היתר בנייה, אתם חייבים להגיש בקשה עם תכנית בנייה מסודרת, מאושרת על ידי מהנדס קונסטרוקטור. ללא אישור קונסטרוקטור, תכנית הבנייה אינה שלמה והוועדה המקומית לתכנון ובנייה כלל לא תדון בבקשתכם.

חשוב להבין, שהנושא של אישור קונסטרוקטור הוא אמנם נושא רגולטורי, אבל הוא חשוב גם ברמה המהותית והבסיסית ביותר שלו. כך למשל, אם אתם מעוניינים לשבור קיר כדי לפתוח חלון בין המטבח לסלון, אתם בהחלט רוצים לוודא ששבירת הקיר לא תוביל לפגיעה בחוזק המבני של המבנה, עד כדי גרימה לקריסתו או קריסת חלק ממנו. את זה תוכלו לעשות אך ורק בסיוע קונסטרוקטור. אם אתם בונים בית חדש, אתם בהחלט רוצים לוודא שהבית כולל בתוכו את כל עמודי התמך וקירות התמך שיסייעו לו לעמוד על תילו וגם את זה לא תוכלו לעשות ללא מהנדס קונסטרוקטור. על כן, נקודת המבט של החובה להוציא אישור קונסטרוקטור לא אמורה להיות נקודת מבט של כורח וחובה חוקית, אלא של מהלך חשוב וקריטי שמסייע לכם לוודא שאתם פועלים בצורה בטוחה לכם, לבני משפחתכם ולסביבה כולה.

 

ואם לא ניתן לכם אישור קונסטרוקטור?

אחרי שהבנו מדוע כל כך חשוב להוציא אישור קונסטרוקטור לפני כל מהלך בנייה, כעת עולה השאלה מה עושים אם אין אישור כזה ואם הקונסטרוקטור לא רוצה לאשר את הדברים. ייתכן מאוד למשל, שהקבלן אומר לכם שהכל יהיה בסדר ואפשר לעשות את המהלך ואתם משוכנעים לגמרי שהמהלך אכן חוקי ונכון מבחינה הנדסית, אלא שהקונסטרוקטור שהזמנתם בדק את הדברים ולא אישר את המהלך.

ובכן, במקרה שלא ניתן אישור קונסטרוקטור, יש רק דבר אחד שאתם יכולים לעשות – לשנות את מהלך הבנייה. כפי שאמרנו קודם לכן, אישור של מהנדס קונסטרוקטור הוא תנאי הכרחי ובסיסי לכל מהלך בנייה ובלעדיו לא ניתן לבצע את המהלך. יחד עם זאת, אתם לא חייבים ללכת כצאן לטבח מבלי לברר את הדברים לעומק. קונסטרוקטור שלא מאשר מהלך בנייה כלשהו, צריך להסביר מדוע הוא לא מאשר זאת ומהן החלופות שהוא כן יהיה מוכן לאשר.

ברובם המכריע של המקרים, ישנם מהלכי בנייה אלטרנטיביים שיכולים להתאים לכם באותה מידה וגם עונים על העקרונות ההנדסיים המחייבים. הקונסטרוקטור הוא לא האיש הרע בסיפור. למעשה, הקונסטרוקטור הוא האיש היחיד שיכול להגיד לכם מה אתם יכולים לעשות כדי להשיג את מה שאתם רוצים, אבל בדרך מעט שונה ממה שחשבתם. יכול להיות שזה יעלה לכם יותר, יכול להיות שזה יאריך את הפרויקט ויכול להיות שזה לא יהיה במאה אחוז מה שרציתם מלכתחילה, אבל אם לא ניתן לכם אישור קונסטרוקטור על המהלך המקורי, יש לכך סיבה טובה.

 

האם אפשר לקבל חוות דעת נוספת?

התשובה היא בהחלט כן. אתם בהחלט יכולים לפנות לקונסטרוקטור נוסף בכדי לבחון האם הוא דווקא כן יסכים לאשר לכם את המהלך. יחד עם זאת, חשוב מאוד שתעשו זאת בתום לב, אם אתם לא רוצים להיות חשופים לתביעות משפטיות. במילים אחרות, חשוב להציג בפני הקונסטרוקטור השני, את עמדתו וחוות דעתו של הראשון. אם אז יחשוב הקונסטרוקטור הזה שאפשר בכל זאת לאשר את הדברים, אז יש לכם אישור קונסטרוקטור. אם גם הוא מסרב, אז אתם בהחלט יכולים להיות בטוחים שצריך לשנות את מהלך הבנייה המקורי שתכננתם.

תוכן עניינים:

מידע מקצועי לשימושכם

מהנדס קונסטרוקטור מחיר

מהנדס קונסטרוקטור מחיר וחשיבות

מהנדס קונסטרוקטור מחיר וחשיבות קונסטורוקטור הוא אחד מן הפונקציות החשובות ביותר בעולם הבניה. הסיבה לכך היא שהוא הדמות האמונה על הבטיחות ולפיכך גם על שמירת

אישור קונסטרוקטור

חשיבותו של אישור קונסטרוקטור

אם נרצה לבנות משהו, בכל גודל, החל מבניין רב קומות גבוה במיוחד, עבור במחסן גדול, מבנה ציבורי רחב ידיים או מתחם משרדים מרכזי וכלה בבית

074-7691300

רוצים מידע נוסף או הצעת מחיר משתלמת?

פשוט הכניסו את הפרטים שלכם בטופס המצורף ונציג חוזר אלייך בהקדם!